Archiwum newsów 2019

Kładka Świętego Ducha przez Motławę - świąteczne przedpremierowe otwarcie

Kładka Świętego Ducha to obrotowa kładka dla pieszych, która łączy brzegi Motławy z Wyspą Spichrzów na wysokości ul. Świętego Ducha. Zostanie uruchomiona wiosną 2020 roku, jednak w Wigilię i pierwszy dzień świąt będą "przedpremierowe" otwarcia - kładka będzie otwarta dla ruchu pieszego od godziny 10.00 do 16.00.


Po spotkaniu na temat bezpieczeństwa na Pętli Żuławskiej - zapis filmowy

Zapis filmowy spotkania na temat bezpieczeństwa na Pętli Żuławskiej.





Spotkanie nawigacyjne 12 grudnia w Gdańsku

By żeglowało się lepiej. Bezpieczniej, sprawniej, przyjemniej. Co należy zmienić, co przeszkadza w żegludze. Inicjatorem jesiennego spotkania z  ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego jest Zbigniew Ptak, propagator rozwoju dróg wodnych w rejonie delty Wisły który wyszedł z inicjatywą projektu Pętla Żuławska. Zapraszamy przedstawicieli klubów, firm a także wodniaków-turystów na spotkanie, podczas którego będzie można podzielić się swoimi uwagami. Na spotkaniu obecni będą przedstawiciele urzędów i służb odpowiedzialnych za Pętlę Żuławską i sąsiednie szlaki wodne.

Czekamy na nowy pomost cumowniczy w Rybinie

Pomost gminny w Rybinie był przez lata jednym z niewielu miejsc do cumowania na szlaku Pętli Żuławskiej. Pomosty pływające  zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, przystanie w Żuławkach, Rybinie, Chorążówce czy Osłonce  powstały wiele lat później. Początkowo planowano remont pomostu, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydowano o jego sprzedaży i ustawieniu w tym miejscu nowego pomostu.

Czterej Pancerni i pies walczyli o most zwodzony w Sztutowie

Krzysztof Charliński, operator mostu zwodzonego w Sztutowie a prywatnie wodniak  i miłośnik historii regionu apeluje do wszystkich, którzy obserwowali przed laty kręcenie jednego z odcinków słynnego serialu w Sztutowie i na moście zwodzonym, grali w filmie jako statyści, a może słyszeli o tym z rodzinnych opowiadań?

Wrota Przeciwpowodziowe Kamienna Grodza blokują żeglugę na Motławie

Motława powyżej Gdańska  to atrakcyjny szlak dla kajaków, łodzi wiosłowych, mniejszych motorówek i jachtów. Wybudowanie szeregu przystani kajakowych (z których udogodnień mogą korzystać i inni wodniacy) jeszcze tę atrakcyjność podniosło. Niestety samoczynne wrota przeciwpowodziowe w Kamiennej Grodzy bardzo często się zamykają już przy bardzo niewielkim wzroście poziomu wody.

Remont śluzy Przegalina od 01 października 2019 do 31 maja 2020

Remont śluzy rozpoczyna się 01 października 2019 i ma potrwać do 31 maja 2020. W tym czasie śluza będzie nieczynna. Ze względu na komplikacje mogące wystąpić podczas prac hydrotechnicznych, należy się liczyć z wydłużeniem prac remontowych. Pozostałe prace remontowe będą kontynuowane już przy działającej śluzie Przegalina Południowa.



Przekop Wisły jedyną drogą wodną z Pętli Żuławskiej do Gdańska podczas remontu śluzy Przegalina 01.10.2019-31.05.2020

Szlak Przekopu Wisły stanie się pod koniec sezonu 2019 i na początku sezonu 2020 jedyną drogą wodną łączącą Pętlę Żuławską z Gdańskiem, ze względu na remont i zamknięcie śluzy Przegalina. Dotychczas płynąc do Gdańska przez śluzę Przegalina i dalej Martwą Wisłą, nie trzeba było wychodzić na Zatokę Gdańską. Planowe ponowne otwarcie śluzy Przegalina ma nastąpić 01 czerwca 2020 ale biorąc pod uwagę wcześniejszych prace hydrotechniczne opóźnienie otwarcia jest możliwe.

Przystań Pętli Żuławskiej w Nowej Pasłęce w jesiennej odsłonie

Odwiedziliśmy przystań Pętli Żuławskiej w Nowej Pasłęce.
To ostatni port morski na wschodnich krańcach Polski. Z Zalewu Wiślanego dopływamy poprzez ujście rzeki Pasłęki, którą, po położeniu masztu, możemy kontynuować żeglugę do przystani Pętli Żuławskiej w Braniewie.


 

Pętla Żuławska i Osłonka w obiektywie Jerzego Złotego

Jerzy Złoty, operator Pętli Żuławskiej w Osłonce z zamiłowaniem uwiecznia na zdjęciach piękno żuławskich szlaków. Postanowiliśmy zebrać zdjęcia Jerzego w galerii na naszej stronie, abyście mogli zachwycić się Żuławami w różnych odsłonach dnia i porach roku.


 

37 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

W biuletynie między innymi: o rejsie drużyny Pętli Żuławskiej po szlakach wodnych i przystaniach Pętli, dalszych procedurach likwidacji spółki Pętla Żuławska i rozważania, jak dalej będzie funkcjonować promocja i działalność przystani pod marką Pętla Żuławska.


Śluza Biała Góra

Węzeł Wodny, czy węzeł hydrotechniczny, to miejsce, w którym skupiają się różne drogi wodne i zlokalizowane są różne budowle hydrotechniczne. W Białej Górze łączą się szlaki wodne Nogatu, Wisły i Liwy. Oprócz śluzy Biała Góra, będącej najbardziej znanym w tym miejscu obiektem, która łączy Wisłę z Nogatem, są także - wrota przeciwpowodziowe, most (kiedyś obrotowy), jazy, oraz Wielki Upust, odprowadzający wody Liwy do Nogatu - złożony z jazu i śluzy - obecnie nieużywanej. Całość sprawia wrażenie ogromnej, monumentalnej budowli.

Ostatnie dni funkcjonowania mostu pontonowego w Sobieszewie

Most pontonowy w Sobieszewie funkcjonował od 1973 do 2018 roku, a więc 45 lat! Jego historia rozpoczyna się jednak wkrótce po II Wojnie Światowej, kiedy zbudowano go jako przeprawę przez Wisłę w Kiezmarku. Po wybudowaniu na Wiśle stałego mostu podzielono go na dwa odcinki i zainstalowano na Szkarpawie w Drewnicy i właśnie w Sobieszewie na Martwej Wiśle.


Kąty Rybackie zapraszają 14 września na inscenizację bitwy morskiej z Krzyżakami na Zalewie Wiślanym

Stowarzyszenie Eureka, operator przystani w Kątach Rybackich, przy wsparciu Gminy Sztutowo, razem ze  Szkołą Żeglarską "Zielony Rzepa"  zapraszają na  inscenizację Bitwy na Zalewie Wiślanym, która odbędzie się  w dniu 14 września 2019 roku.




Okrasa łamie przepisy na przystani Pętli Żuławskiej w Osłonce

Karol Okrasa powrócił na Żuławy Wiślane. Wiosną nagrywał w Gospodzie Mały Holender – tym razem wybrał się na rejs po Zalewie Wiślanym, odwiedził miejscowość Piaski i zatrzymał się na przystani w Osłonce. Karol wraz z ekipą kręcił nowe odcinki programu “Okrasa Łamie Przepisy” po raz kolejny nawiązując do kuchni olęderskiej – żuławskiej. fot. Jerzy Złoty


Kładka na Wyspę Spichrzów - transport przęsła

23 sierpnia przypłynął do Gdańska pchacz z pontonem na którym transportowane było obrotowe przęsło Kładki Na Wyspę Spichrzów zwanej też Kładką Świętego Ducha. Przęsło zostało zbudowane w Elblągu a transport odbył się wodami Pętli Żuławskiej - Szkarpawą, Wisłą, Martwą Wisłą i Motławą.
fot. Jerzy Makieła


Wisła Królewiecka i Tuga wreszcie oficjalnie żeglownymi drogami wodnymi

Z przyjemnością informujemy, iż kolejne postulaty spółki Pętla Żuławska, związane z rozwojem dróg wodnych, zostały zrealizowane. Rzeki Wisła Królewiecka, Tuga i odnoga Martwej Wisły Błotnik zostały wpisane do rejestru żeglownych dróg wodnych.

RMF FM na szlaku Pętli Żuławskiej czyli radiowe Fakty znad wody

Dziennikarze RMF FM odwiedzili szlaki wodne Pętli Żuławskiej. Zachwycili się barkami motorowymi (hausbootami) i tym rodzajem uprawiania turystyki wodnej. W rezultacie powstały zdjęcia, artykuły i audycje radiowe.

Biuletyn informacyjny spółki Pętla Żuławska nr 36

W biuletynie między innymi: o odwiedzinach RMF FM na Pętli Żuławskiej, zgłoszeniu Pętli Żuławskiej do Polskich Marek Turystycznych, udziale w Dniach Nowej Pasłęki a także podsumowanie udziału spółki w projekcie South Coast Baltic.



Most zwodzony w Sobieszewie znowu nie jest podnoszony

Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, od wtorku, 20 sierpnia do odwołania most zwodzony w Sobieszewie nie jest podnoszony. Ruch drogowy jak i ruch jednostek wodnych których wysokość umożliwia przejście pod mostem odbywa się bez przeszkód. Aktualizacja: most jest zwodzony



Biuletyn informacyjny spółki Pętla Żuławska nr 35

W biuletynie między innymi: o dniach Funduszy Europejskich i związanych z nimi imprezach spółki w Rybinie,  o przewodniku czarterowym i informatorze "Barką i jachtem na szlaku Pętli Żuławskiej" i rozpoczęciu procedury likwidacji spółki.


Ograniczenia w żegludze po Kanale Elbląskim po przejściu nawałnicy 15-16 czerwca

Ograniczenia w żegludze na Kanale Elbląskim po przejściu nawałnicy w km 22+300 (pierwszy most poniżej Małdyt - obsunięcie skarpy spłycenie do 80 cm).
Aktualizacja 08 sierpnia: przeszkody powodujące ograniczenia w żegludze zostały usunięte.




Remont mostu zwodzonego w Tujsku

Remont mostu zwodzonego w Tujsku i przywrócenie mu funkcji zwodzenia oraz budowa pomostów oczekiwania to działania w ramach drugiego etapu programu Pętla Żuławska, realizowanego pod nazwą "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska"   Większość inwestycji będzie zlokalizowana na wodach Zatoki Gdańskiej i wokół Gdańska. Na Pętli Żuławskiej wyjątek stanowi Tuga, na której wyremontowane zostaną trzy mosty i zbudowana zostanie przystań żeglarska.

Po wodach Gdańska - gdzie możemy zacumować?

Po Wodach Gdańska to szlaki wodne wokół Gdańska: Motława, Stara Motława, Kanał Kaszubski, wody portowe, Martwa Wisła, rozlewisko Wisły Śmiałej i Martwej. Szlaki kajakowe: Radunia, Opływ Motławy. W Górkach Zachodnich (rywalizujących ze Szczecinem o miano Stolicy Polskiego Żeglarstwa) zlokalizowane jest skupisko ogromnych portów i przystani jachtowych. Wodniacy mają tu mnóstwo możliwości do zacumowania.

Plaża Rozlewisko - nad Martwą Wisłą w drodze do Gdańska

Płynący Martwą Wisłą do Górek Zachodnich lub Gdańska mijają Rozlewisko Wisły Śmiałej zwane również Przełomem Wisły Śmiałej. Nad tym Rozlewiskiem położone są liczne porty i przystanie w Górkach Zachodnich i można tędy wypłynąć na Zatokę Gdańską. Na południowym brzegu Rozlewiska - południowym brzegu Martwej Wisły rozciąga się rozległa, piaszczysta płycizna z nadbrzeżną plażą. To Plaża Rozlewisko - doskonałe miejsce na kąpiel i popołudniowy postój.   

W Krynicy na regatach i nie tylko

Galeria zdjęć z wiosennej Krynicy Morskiej. Na początku maja odbyły się tam regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Na wodzie ścigało się kilkaset załóg w kilkunastu klasach. Na zdjęciach zarejestrowaliśmy także wypełniony żaglówkami turystycznymi port jachtowy.



Do kiedy trwa sezon? W Drewnicy tego nie wiedzą

Spółka Pętla Żuławska od kilku lat zabiega o spójny harmonogram otwarć obiektów hydrotechnicznych - mostów, śluz, pochylni. Ustalenie wspólnego "sezonu" dla wszystkich obiektów, podanie godzin otwarć z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem sezonu, aby możliwe było rozpropagowanie tych informacji wśród wodniaków. Wszystko to w celu umożliwienia wodniakom zaplanowania i zorganizowaniu rejsu, podczas którego nie spędzą pół dnia oczekując na otwarcie mostu czy śluzy. Czy to się udało zrealizować?

Budowa kładki na Wyspę Spichrzów - możliwe utrudnienia w żegludze

Kładka Świętego Ducha połączy Długie Pobrzeże na wysokości północnej części Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha. Będzie to kładka obrotowa, podparta na przęśle umieszczonym niesymetrycznie w nurcie Motławy. Obecnie trwają intensywne prace przy budowie kładki, która według pierwotnych harmonogramów miała funkcjonować już w sezonie wakacyjnym 2019. Czy tak się stanie - zobaczymy. Tymczasem, przepływając w tym  rejonie zachowujcie wzmożoną uwagę.

Komunikat RZGW - zamknięcie żeglugi na dolnej Wiśle od godziny 18:00 15 czerwca ze względu na zagrożenie burzowe

Zamknięcie żeglugi na szlakach wodnych Dolnej Wisły i na kanale Elbląskim od godziny 18.00 15 czerwca do godziny 04.00 16 czerwca w związku z zagrożeniem burzowym.






Most zwodzony w Sobieszewie - zejście na ląd od strony wschodniej

Od wielu lat jednym z postulatów Pętli Żuławskiej dotyczącym poprawy bezpieczeństwa żeglugi, był montaż dalb cumowniczych z możliwością zejścia na ląd po wschodniej stronie mostu pontonowego w Sobieszewie. Wreszcie, budowa mostu zwodzonego w miejscu pontonowego wymusiła na projektantach i budowniczych budowę zgodnie z przepisami dalb cumowniczych dla statków i zestawów pchanych. Pomost komunikacyjny przy jednej z dalb umożliwia zejście na ląd.


Subskrybuje zawartość