Plaża Rozlewisko - nad Martwą Wisłą w drodze do Gdańska

Płynący Martwą Wisłą do Górek Zachodnich lub Gdańska mijają Rozlewisko Wisły Śmiałej zwane również Przełomem Wisły Śmiałej. Nad tym Rozlewiskiem położone są liczne porty i przystanie w Górkach Zachodnich i można tędy wypłynąć na Zatokę Gdańską. Na południowym brzegu Rozlewiska - południowym brzegu Martwej Wisły rozciąga się rozległa, piaszczysta płycizna z nadbrzeżną plażą. To Plaża Rozlewisko - doskonałe miejsce na kąpiel i popołudniowy postój.   
Oczywiście trudno tej plaży konkurować z nadmorskimi plażami Sobieszewa czy Brzeźna, ale jeśli poszukujemy miejsca na kąpiel podczas rejsu z lub do Gdańska to z pewnością warto tu przypłynąć.
Do plaży podpływamy od strony wschodniej, gdyż "jęzor" płycizny wychodzi kilkadziesiąt metrów w Rozlewisko. Oczywiście jednostki mieczowe podnoszą miecz i na końcu płetwę sterową, dzięki czemu dopłyną wprost do brzegu. Jednostki z większym zanurzeniem dopłyną bardzo blisko, gdyż wschodni kraniec płycizny od razu przechodzi w głębię. Rozległa płycizna zachęca do spacerów i brodzenia z małymi dziećmi, należy jednak je cały czas asekurować i uważać, gdyż w dnie zdarzają się niewielkie "dołki". Uwaga zwłaszcza przy wschodnim krańcu płycizny, gdzie dno gwałtownie się obniża (dzięki temu możemy tak blisko podpłynąć jachtem). Miejsce zachęca do kilkugodzinnego postoju, kąpieli, posiłku, może zrobienia na lądzie grilla, jednak odradzam zostawanie tu na noc, ze względu na brak osłony przed falowaniem. 
Piotr Salecki


Abu obejrzeć mapkę w powiększeniu kliknij na mapkę dwukrotnie lub tutaj


Plaża Rozlewisko nad Martwą Wisłą - fot. Piotr Salecki


Plaża Rozlewisko nad Martwą Wisłą - fot. Piotr Salecki


Plaża Rozlewisko nad Martwą Wisłą - fot. Piotr Salecki

Plaża Rozlewisko nad Martwą Wisłą - widać falę załamującą się na płyciźnie - fot. Piotr Salecki


Plaża Rozlewisko nad Martwą Wisłą - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź