Czekamy na nowy pomost cumowniczy w Rybinie

Pomost gminny w Rybinie był przez lata jednym z niewielu miejsc do cumowania na szlaku Pętli Żuławskiej. Pomosty pływające  zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, przystanie w Żuławkach, Rybinie, Chorążówce czy Osłonce  powstały wiele lat później. Początkowo planowano remont pomostu, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydowano o jego sprzedaży i ustawieniu w tym miejscu nowego pomostu.
Pomost gminny w Rybinie (przy żółtym moście zwodzonym), był przez lata jednym z niewielu miejsc do cumowania na szlaku Pętli Żuławskiej. Na Szkarpawie - jedynym. To tutaj cumowała większość jednostek płynących z lub na Zalew Wiślany, oczekując na otwarcie mostu, w celu zrobienia zakupów, lub pozostając na nocleg.  Pomosty pływające  zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, przystanie w Żuławkach, Rybinie, Chorążówce czy Osłonce  powstały wiele lat później. Zasłużony pomost-weteran był w coraz gorszym stanie technicznym, wymagał gruntownego remontu i odnowienia.

Początkowo planowano remont pomostu, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydowano o jego sprzedaży i ustawieniu w tym miejscu nowego pomostu. Stary pomost obecnie znajduje się w "Stanicy Wodnej Osłonka" - nigdy nie dokończonej przystani która obecnie jest bazą rybacką.
Piotr Salecki

Warto przeczytać i obejrzeć

  • Przystań Pętli Żuławskiej w Rybinie - tutaj
  • Pomosty cumownicze w Rybinie - tutaj
  • Locja Szkarpawy - tutaj
  • Protoplasta pomostów Pętli Żuławskiej czeka na naprawę - tutaj


W tym miejscu był usytuowany jeden z najstarszych pomostów na Szkarpawie. Według zapowiedzi w sezonie 2020 będzie tu ustawiony całkiem nowy pomosty - fot. Piotr Salecki


Pomost w Rybinie pod koniec eksploatacji - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź