Elbląg to jeden z ważniejszych portów Pętli Żuławskiej. To miejsce, gdzie możemy rozpocząć lub zakończyć rejs, a także "graniczny" port Pętli Żuławskiej ze szlakiem Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Wodniacy mają tu do dyspozycji różnorodne porty, przystanie i nabrzeża do cumowania.
Elbląskie porty i przystanie oraz miejsca do cumowania dla żeglarzy i wodniaków
Przystanie jachtowe w Elblągu rozciągnięte są w osi rzeki Elblążki, będącej w obrębie miasta prawie całkowicie skanalizowaną drogą wodną. Nabrzeża i baseny portowe Portu Morskiego Elbląg ciągną się długimi odcinkami. Zlokalizowane są tutaj przystanie żeglarskie, motorowodne i kajakowe.
Żeglarze w Elblągu mają do wyboru profesjonalne porty jachtowe oferujące możliwość bezpiecznego postoju (z ograniczonym do minimum falowaniem), slipowania, prac szkutniczych czy zimowania jachtu, mniejsze przystanie jak również nabrzeża, przy których można zatrzymać się na krótki postój.
Gdzie cumujemy? To zależy na jak długo i po co...
Jeśli tylko przepływamy przez Elbląg i chcemy się zatrzymać na zakupy, krótki spacer, ewentualnie w celu wymiany kogoś z załogi, najlepszym miejscem będzie zatrzymanie się przy nabrzeżu Bulwar Zygmunta Augusta (na wschodnim brzegu rzeki). To nabrzeże położone jest najbliżej centrum miasta, przy elbląskiej starówce. Trzeba pamiętać o tym, że jest to miejsce gdzie spacerują turyści i niczym nieosłonięte od falowania. Najlepiej nie pozostawiać jachtu całkowicie bez nadzoru, a już na pewno nie na dłuższy czas.
Drugim takim miejscem jest położona nieco dalej na północ i po przeciwnym (zachodnim) brzegu rzeki przystań Fala. Po uzgodnieniu, możemy tu spokojnie zostawić nasz jacht na nieco dłużej (np. na dzień czy dwa). Część miejsc postojowych, za Wyspą Spichrzów, jest całkowicie osłonięta od falowania. Aby jednak dotrzeć do centrum miasta, musimy najpierw przeprawić się na drugą stronę przechodząc po jednym z mostów zwodzonych.
Jeżeli chcemy zacumować jachtem w profesjonalnej marinie-porcie jachtowym, chcemy zostawić jacht na długi postój lub zimowanie, mamy do wyboru dwa takie miejsca. To porty HOW Bryza (wschodni brzeg) i Jachtklub Elbląg (zachodni brzeg), położone na północnym skraju Elbląga. Tu możemy dopłynąć z Zalewu Wiślanego nie kładąc masztów. Za dojazd taksówką do obu portów nie zapłacimy jednak wielkich kwot - z centrum dojedziemy do obu przystani za około 25 złotych (ceny z 2017 roku). Lepsze warunki sanitarne (toalety i prysznice) znajdziecie w Jachtklubie, bo żeglarze korzystają tu z zaplecza hotelu "Wodnik". Natomiast działające warsztaty szkutnicze, serwis silników - w Bryzie. Slip tradycyjny (pochylnia) dość stroma, znajduje się w Bryzie. W obu portach są też dźwigi stacjonarne (w JachtKlubie o większym udźwigu).
Płyniemy od strony Zalewu Wiślanego
Jeśli płyniemy od strony Zalewu Wiślanego, pamiętajmy iż z postawionym masztem dotrzemy tylko do JK Elbląg i Bryzy. Jeśli chcemy płynąć dalej do Elbląga, trzeba położyć maszt, ze względu na mosty. Jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić (mając np. jacht zatokowy lub przybrzeżnomorski), mamy zasadniczo do wyboru tylko te dwie przystanie.
Aby obejrzeć mapkę w dużym powiększeniu kliknij dwukrotnie na mapkę lub tutaj
Wykaz elbląskich portów jachtowych, przystani i miejsc dogodnych do cumowania wraz z krótką charakterystyką. Polecane miejsca na postój wyróżnione kolorem czerwonym.
Klub Sportów Wodnych Elbląg - klikamy tutaj
Mała przystań na peryferiach Elbląga, raczej tylko dla członków klubu, od Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów. Przystań rezydencka, położona na terenie Elektrociepłowni Elbląg (a więc problem ze swobodnym dostępem od strony lądu).
Jachtklub Elbląg port Pętli Żuławskiej - klikamy tutaj
82-300 Elbląg, Ul. Radomska 29, tel. 55 232 67 20. Duży port jachtowy Pętli Żuławskiej na peryferiach Elbląga, dobre miejsca postojowe, doskonałe zaplecze sanitarne i prysznice - w hotelu. Dźwig stacjonarny. Dobre miejsce na dłuższy lub krótszy postój, czy zimowanie. Od Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów.
Harcerski Ośrodek Wodny Bryza - klikamy tutaj
Duży port jachtowy na peryferiach Elbląga, blisko do tramwaju, bardzo dużo miejsc postojowych, serwisy szkutnicze, slip - pochylnia i dźwig stacjonarny. Zaplecze sanitarne i prysznice. Dobre miejsce na dłuższy postój czy zimowanie. Od Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów.
Przystań kajakowa MOSiR (d. klub kajakowy Energetyk-Polonia) - klikamy tutaj
Duża przystań z zapleczem brzegowym, położona na zachodnim brzegu rzeki, na skraju obrotnicy portowej. Do centrum miasta docieramy przez jeden z mostów (daleko). Slip dla kajaków i małych jednostek (łodzi wiosłowych czy motorówek). Przystań raczej klubowa, dla zawodników, ale otwarta na gości, choć mało tu miejsc do wygodnego zacumowania.
Wielobranżowa Spółdzielnia Usług Socjalnych WiZuS - Serwis Suzuki z pomostem cumowniczym
82-300 Elbląg ul. Stawidłowa 12, tel. 55 235 41 93, 511554193, rafal@wizus.pl, http://www.wizus.pl To nowe miejsce, funkcjonujące od 2017 roku. Warsztat pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1700 oraz w soboty od 800 do 1400. Oprócz silników Suzuki można tutaj naprawić silniki innych marek. W sklepie można także kupić nowe silniki i wyposażenie do jachtów i łodzi motorowych. Istnieje możliwość zacumowania do pływającego pomostu a także skorzystania ze slipu.
Przystań kajakowa PTTK - klikamy tutaj
Mała przystań klubowa położona na zachodnim brzegu rzeki, obok przystani Straży Granicznej. Do centrum miasta docieramy przez jeden z mostów. Z wody trudno ją nawet zauważyć (budynek nie ma napisów). Przystań otwierana doraźnie dla potrzeb zawodników-członków klubu.
Przystań Fala - klikamy tutaj
Średniej wielkości przystań jachtowo-motorowodno-kajakowa, położona na zachodnim brzegu rzeki, w północnym ujściu Kanału Miejskiego (okalającego Wyspę Spichrzów). Naprzeciwko jest centrum miasta, do którego dojdziemy jednym z mostów zwodzonych. Można tu wypożyczyć kajak (duża reklama-graffiti na zielonym hangarze). Uwaga - w ujściu Kanału Miejskiego, naturalnym wewnętrznym basenie przystani, jest nieoznakowana linia energetyczna.
Nabrzeże jachtowe - Bulwar Zygmunta Augusta - klikamy tutaj
Nabrzeże w samym centrum i przy Starym Mieście, przy wschodniej stronie rzeki, dobre raczej na niedługi postój, zrobienie zakupów. Wychodząc najlepiej zostawić dyżunego załoganta na jachcie. Istnieje możliwość podłączenia prądu.
Przystań WOPR / Klub Motorowodny Szuwarek - klikamy tutaj
Mała przystań na skraju Elbląga, w południowym ujściu Kanału Miejskiego, do centrum miasta dotrzemy pobliskim mostem. Przystań otwarta tylko doraźnie dla potrzeb WOPR i członków Klubu.
Przydatne
- Poziom wody w rzece Elbląg - tutaj
Piotr Salecki
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź