Tolkmicko - port

Miasteczko portowe, stanowiące nie tylko schronienie dla kutrów rybackich, ale także dla statków żeglugi pasażerskiej. Pięknie położone miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Główna atrakcja to kościół z XIV wieku p.w. św. Jakuba Apostoła oraz głaz narzutowy tzw. Święty Kamień - dawny ołtarz ofiarny Prusów – o obwodzie 13.8m, leżący w wodach Zalewu Wiślanego około 4 km od miasteczka. W ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” w Tolkmicku powstał port żeglarski z prawdziwego zdarzenia. Mieści się w zachodniej część portu. Jachty mogą zacumować do wygodnych pomostów. Na przystani dostępne: prąd, woda, toaleta, prysznic, stacja benzynowa 200 m. Ciekawostką jest Święty Kamień o obwodzie 14 m, leżący kilkadziesiąt metrów od brzegu, 4 kilometry na wschód od portu.

Port rybacki
Jego początkową część stanowi kanał wejściowy z falochronami. Dalej basen się rozszerza. W głębi portu, przy nabrzeżu zachodnim mieszczą się budynki bazy rybackiej i ratowników SAR. Bosmanat (tel. 55 231 66 14, 55 231 66 14) czynny jest od godz. 07.00 do 15.00, od poniedziałku do piątku. Część miejsca na nabrzeżu zachodnim zajmują statki białej floty.

Przystań żeglarska Pętli Żuławskiej w Tolkmicku
zlokalizowana jest przy Nabrzeżu Południowym (pomost pływający z y-bomami) oraz częściowo przy Nabrzeżu Zachodnim, gdzie cumujemy w ostateczności (jest wysokie i bardziej dostosowane do cumowania statków). Na pomostach są przyłącza prądu i wody. Część lądowa przystani to budynek bosmanatu z prysznicem i sanitariatami. Jest też stanowisko odbioru ścieków a nawet pralnia.

Podejście
Jachty o zanurzeniu do 80 cm nie muszą trzymać się toru podejściowego. Tolkmicko odnajdziemy po niebiesko-białym budynku przetwórni ryb – na wschód od wejścia do portu. Miasteczko znajduje się na trawersie Krynicy Morskiej. Podchodząc od strony wschodniej pamiętajmy o Mieliźnie Tolkmickiej. Od północy oznakowana jest pławą kardynalną, czarno-żółto-czarną TOL–N. Od strony zachodniej głębokości są większe.

Tor podejściowy
Z głównego toru wodnego Zalewu podejście do Tolkmicka rozpoczyna pława TOL (biało-czerwona pława świetlna z kulą, światło białe o okresie 10 sekund). Przed samym portem wystawione są dwie bramki torowe, z czerwonych i zielonych boi.
Nabieżniki
Głowica wschodnia falochronu portu: światło stałe zielone, na zielonej kolumnie z galerią.
Głowica zachodnia falochronu portu: światło stałe czerwone, na czerwonej kolumnie z galerią.

Ratownicy, czyli SAR (Search And Rescue)
To jedyna tego rodzaju placówka na Zalewie Wiślanym. Pamiętajmy, że SAR zajmuje się ratowaniem ludzi. Za wezwanie w celu ratowania jachtu możemy słono zapłacić. Jeżeli życie ludzi nie jest zagrożone, warto za pośrednictwem bosmanatu skontaktować się z rybakami.

Metryczka przystani 

nazwa:Port żeglarski Tolkmicko
alternatywna:Tolkmicko
adres: 82-340 Tolkmicko, ul. Parkowa 1koordynaty gpsN 54°19’26” E 19°31’20”
operator przystani żeglarskiej
Przedsiębiorstwo Turystyczne Dom Rybaka Ryszard Dodatelefon, mail697 537 306 ryszarddoda@op.pl

   
typ przystanizamkniętaśrednia głębokość
1,3-2 m
cumowaniey-bomy lub burtąLiczba miejsc~15 przy y-bomach, 5-15* przy nabrzeżu
infrastrukturaprąd i woda (na pomostach), wc, prysznice, pralnia, odbiór śmieci i olejów, monitoring;
ostrzeżenia nawigacyjnemielizna Tolkmicka, oznakowana pławami kardynalnymi,
wypłycenie przy zachodnim falochronie oznakowane żółtymi bojami
uwagi
* liczba miejsc przy nabrzeżu zachodnim uzależniona jest od cumujących tu statków pasażerskich i kutrów rybackich

Usługi dostępne na terenie przystani tutaj

Na terenie:

W pobliżu:

 

Warto zobaczyć
Połączenie kolejowe przez Tolkmicko zostało otwarte 20 maja 1899r. Wiązało się to z uruchomieniem linii na trasie Elbląg – Tolkmicko – Frombork (długości 35,9 km), które zostało przedłużone do Braniewa. Budynek dworca w Tolkmicku został wzniesiony z cegły oraz w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym (tzw. mur pruski). W 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Więcej - tutaj

Święty Kamień koło Tolkmicka. Według legendy, pogańscy kapłani składali na nim ofiary w intencji wypływających na połów rybaków. Nie inaczej, niegdyś kamień służył za formę ołtarza, a dzisiaj jest już zaledwie pomnikiem przyrody nieożywionej. Istnieją również legendy związane ze Świętym Kamieniem.



Więcej - tutaj

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź