Nowa Pasłęka - przystań

Podejście
Kanał Pasłęki - do portu w Ujściu
Od głównego toru wodnego Zalewu. Początek toru podejściowego wyznacza pława PAS (nieświecąca). Od niej płyniemy w stronę brzegu. Wejście do Nowej Pasłęki znajduje się w miejscu, gdzie linia brzegowa tworzy wychodzącą w Zalew wypukłość. Jachty o większym niż 1,2 m zanurzeniu mogą mieć problem z wejściem.

Tor podejściowy
Przed portem ustawione są bramki z pław. Jeżeli płyniemy od strony Fromborka, pamiętajmy o kamieniach na wysokości wsi Różaniec. Podchodząc w osi toru podejściowego uważajmy na kamienną groblę, będącą przedłużeniem wschodniego falochronu. Kanał portowy zamyka nowy most zwodzony (obecnie jeszcze nieuruchomiony), po podniesieniu którego będzie można wpłynąć na rzekę Pasłękę i kontynuować rejs do przystani żeglarskiej w Nowej Pasłęce.

Nowa czy Stara Pasłęka?
Uwaga! Na mapach wieś jest podzielona na Nową Pasłękę (na zachodnim brzegu rzeki) i Starą Pasłękę (na wschodnim brzegu rzeki). Formalnie więc przystań Pętli Żuławskiej, zlokalizowana na brzegu wschodnim, znajduje się w Starej pasłęce. Wszysycy jednak posługują się nazwą Nowa Pasłęka, także wobec portu Urzędu Morskiego, który formalnie położony jest w miejscowości Ujście.

Nabieżniki
Światło/znak przedni: na zachodnim falochronie zielona kratownicowa wieża z nautofonem. Z tyłu za wieżą maszt wiatrowskazu. Tylnego światła ani nabieżnika nie ma. Osobliwością jest nautofon, który nadal jest czynny i włączany jest przez bosmana w momencie zamglenia lub złych warunków
atmosferycznych. Nadaje on literę „N” w okresie 30 sekund (obecnie nautofon jest wyłączony).

Ujście rzeki Pasłęki
Ujście zostało uregulowane i pogłębione w latach 2010-2011. Odbudowano podtopiony i zdewastowany falochron wschodni. Z urobku powstałego podczas pogłębiania usypano plażę. Wpływamy, trzymając się zachodniej strony ujścia rzeki. Miejscowi żeglarze wystawiają okresowo boje wskazujące drogę. Mijamy plażę na zachodnim brzegu, natomiast na wschodnim mnóstwo zieloności. Z prawej strony wyspa, z jednym domem mieszkalnym i ruinami. Mijamy ujście Kanału Pasłęki z nowym mostem zwodzonym. Kontynuujemy żeglugę Pasłęką aż do dopłynięcia do przystani żeglarskiej w Starej Pasłęce.
Od 2017 roku tor wodny do ujścia Pasłęki wskazuje nowa pława NPA.

Nowa pława NPA: 54° 26,052' N      19° 44,100' E
Oficjalna instrukcja  nawigacyjna Urzędu Morskiego:  Pława  stanowi  punkt  orientacyjny  dla  małych  jednostek  kierujących  się w  ujście  rzeki  Pasłęka.  Do  pławy  zaleca  się  podchodzić z  kierunku  zachodniego.  Po  minięciu  pławy  należy utrzymywać  kurs 125°,  kierując  się  na  środek  ujścia  rzeki.  Głębokości  w  ujściu  rzeki  są zmienne, ze spłyceniami dochodzącymi do ok. 0,5 m.

Przystań żeglarska w Nowej Pasłęce
To nabrzeże cumownicze z y-bomami, odcinkiem do cumowania burtą i slipem. Do dyspozycji około 20 miejsc postojowych. Burtą cumują większe jednostki przed mostem zwodzonym (maksymalna długość jednostki to 15 mb.). W pawilonie na brzegu bosmanat i wc.

Metryczka przystani 

nazwa:Przystań żeglarska w Nowej Pasłęce
telefon,
adres:
e-mailryszarddoda@op.pl
operatorPrzedsiębiorstwo Turystyczne Dom Rybaka Ryszard Dodatelefon697 537 306
koordynaty gpsGPS: N 54°25’54”   E 19°04’49”  
typ przystaniotwartaśrednia głębokość
 1,8-2 metry
cumowaniey-bomy lub burtąLiczba miejsc~20
infrastrukturaprąd i woda (na pomostach), wc, prysznice, pralnia, odbiór śmieci i olejów, monitoring;
ostrzeżenia nawigacyjneprzy manewrach należy uważać na prąd rzeki Pasłęki. Przy wiatrach od Zalewu występuje również prąd wsteczny i zjawisko cofki.
uwagi

Usługi dostępne na terenie przystani | objaśnienie piktogramów tutaj

Na terenie:

W pobliżu:

 

 

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź