Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki. To kilkaset kilometrów szlaków wodnych umożliwiających rejsy w formie okrężnej kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.
Pętla Żuławska to sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Część przystani zbudowano poza samą Pętlą Żuławską - na wodach Gdańska i Zalewu Wiślanego. Projekt jest kontynuowany w latach 2020-2022 pod nazwą "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska".
Pętla Żuławska jest częściąPomorskiego Szlaku Żeglarskiego który obejmuje akweny Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej, Zalewu Wiślanego, Kanału Elbląskiego i Pojerzierza Iławskiego.
Most obrotowy Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Rybinie Most kolejowy składa się z dwóch przęseł. Pierwsze z nich ma konstrukcję stalową, drugie przęsło jest właściwym mostem obrotowym zbudowanym z nitowanych dźwigarów blachownicowych opartych na pionowym filarze, stanowiącym oś obrotu. Obrót głównego wykonywany jest ręcznie za pomocą systemu kół zębatych i przekładni.
Most jest obecnie stale otwarty dla ruchu wodnego, natomiast zamykany tylko na czas przejazdu pociągu [aktualizacja: jesienią 2018 sytuacja uległa zmianie]. Ponieważ jednak most, jak za dawnych czasów, otwierany i zamykany jest ręcznie, cała operacja trochę trwa i czas zamknięcia mostu może wynosić nawet półtorej godziny. Jeśli poza sezonem obsługa "zapomni" otworzyć most, licząc, iż do czasu powrotu pociągu nic płynąć nie będzie - musicie ich rozczarować, używając rożka mgłowego lub też udając się do budynku obsługi mostu na prawym brzegu. Jeśli most jest zamknięty - obsługa na pewno jest w pobliżu.
W 2001 roku, podczas remontu zwodzonych mostów drogowych w Rybinie, most kolejowy pełnił rolę kładki dla pieszych i rowerów. Na moście zbudowano wtedy z drewna specjalną nakładkę.
W latach 2019-2020 most przejdzie remont generalny, połączony z wybudowaniem pomostów cumowniczych dla jednostek oczekujących na otwarcie mostu od strony zachodniej.
Most w Rybinie jest fragmentem Węzła Wodnego w Rybinie - klikamy tutaj.
Obrotowy most Żuławskiej Kolei Wąskotorowej jest pierwszym mostem na szlaku Szkarpawy gdy płyn iemy od Drewnicy. Na zdjęciu - most w końcowej fazie otwierania. Na horyzoncie zamknięty zwodzony most drogowy na Szkarpawie (w kolorze żółtym). Tuż przed nim na lewym brzegu - pomosty. Fot - Piotr Salecki.
Pociąg Żuławskiej Kolei Wąskotorowej przejeżdża przez most. Na stacji w Rybinie można rozpocząć klimatyczną podróż przez Żuławy. Fot - Piotr Salecki.
Most w stanie otwartym - fot. Piotr Salecki.
Północny filar wraz z kierownicami mostu - fot. Piotr Salecki
Południowy filar mostu, kładka komunikacyjna dla obsługi - fot. Piotr Salecki.
Prześwit pod zamkniętym mostem wynosi 3,5 metra - fot. Piotr Salecki.
Film z operacji otwierania i zamykania mostu.
Dla miłośników kolei: przejażdżka wąskotorówką wraz z otwieraniem i zamykaniem mostu.
Wycieczka wąskotorową kolejką Przy okazji warto zastanowić się nad zacumowaniem jachtu w Rybinie i udaniem się na wycieczkę pociagiem wąskotorowym z zawrotną prędkością 25 km na godzinę - do Nowego Dworu Gdańskiego lub na mierzeję do Stegny Gdańskiej, Prawego Brzegu Wisły lub Sztutowa. Do tego ostatniego możemy także dopłynąć z Rybiny szlakiem wodnym Wisły Królewieckiej, podczas gdy część załogi wybierze podróż "ciuchcią". Informacje i rozkład jazdy znajdziecie - tutaj
Zdjęcie lotnicze 2013. Nie ma jeszcze przystani Pętli Żuławskiej. Na pierwszym planie - obrotowy most kolejowy. Dalej rzeka rozszerza się. Widzimy wyraźnie dwa mosty zwodzone - po lewej stronie niebieski (początek szlaku Wisły Królewieckiej), nieco po prawej a właściwie na wprost - żółty (szlak Szkarpawy). W zatoce, przed mostem na Szkarpawie po prawej stronie - Stacja Pomp a za nią piękna żuławska rzeka, Linawa, odcięta od szlaku przez ową przepompownię.
Zdjęcie lotnicze 2018, za zgodą Arkadiusz Kuźmiński - Chosse-Fotografia, chosse.wordpress.com Na zdjęciu widać już przystań Pętli Żuławskiej
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź