Archiwum newsów 2018

Galimatias z nazwami, czyli cumujemy w Piaskach czy w Nowej Karczmie?

W żadnym innym rejonie geograficznym Polski nie ma takiego zamieszania z nazwami rzek, kanałów, jezior a nawet miast, jak na Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Bałagan zaczął się po II Wojnie Światowej i trwa do dzisiaj. Poszczególne odcinki mają różne nazwy, czasem nieoficjalne, używane dowolnie przez różne instytucje, często z błędami, które powielane są potem na mapach i w przewodnikach oraz w prasie. Własne nazwy tworzy miejscowa ludność, turyści i autorzy przewodników.

Protoplasta pomostów cumowniczych czeka na naprawę

Pomost gminny w Rybinie był przez lata jednym z niewielu miejsc do cumowania na szlaku Pętli Żuławskiej. Na Szkarpawie - jedynym. To tutaj cumowała większość jednostek płynących z lub na Zalew Wiślany, oczekując na otwarcie mostu, w celu zrobienia zakupów, lub pozostając na nocleg.  Pomosty pływające  zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, przystanie w Żuławkach, Rybinie, Chorążówce czy Osłonce  powstały wiele lat później. Teraz zasłużony pomost-weteran wymaga gruntownego remontu i odnowienia.

Tuga - Święta najpiękniejsza żuławska rzeka

Tytuł jest oczywiście dyskusyjny, gdyż każdy szlak wodny ma swoich oddanych wielbicieli. Ze względu na zbyt niski prześwit mostów rzeka była niedostępna dla większości jednostek turystycznych. W ramach II etapu projektu Pętla Żuławska do 2020 roku zostanie przeprowadzony generalny remont mostów zwodzonych oraz powstanie przystań w Nowym Dworze Gdańskim.

Tuga beneficjentem II etapu programu Pętla Żuławska

W ramach drugiego etapu programu Pętla Żuławska, realizowanego pod nazwą "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska"  zostaną zrealizowane kolejne inwestycje dla wodniaków. Tym razem większość z nich będzie zlokalizowana na wodach Zatoki Gdańskiej i wokół Gdańska. Na Pętli Żuławskiej wyjątek stanowi Tuga, na której wyremontowane zostaną trzy mosty i zbudowana zostanie przystań żeglarska.
 

Przewodnik żeglarski Polskie wybrzeże Bałtyku

Niewiele tradycyjnie wydawanych drukiem przewodników dla wodniaków opisuje szlaki wodne Zalewu Wiślanego czy Zatoki Gdańskiej a także łączące je fragmenty szlaku Pętli Żuławskiej. Zrobił to żeglarz Marcin Palacz, opracowując przewodnik żeglarski obejmujący całe wybrzeże Bałtyku, włącznie z portami otwartego morza i Zalewem Szczecińskim. Przewodnik jest czytelnie napisany, obfituje w dokładne mapy, które powstały na podstawie publikacji nautycznych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej (po udzieleniu stosownego zezwolenia).









Pływy na Pętli Żuławskiej

Różnica poziomów wody na Zalewie Wiślanym i żuławskich rzekach spowodowana jest przede wszystkim długotrwałym wiatrem od strony wschodniej, który wpycha masy wody do Zalewu Wiślanego a w konsekwencji do Nogatu, rzeki Elbląg czy Szkarpawy. Zmiany poziomu wody powoduje również wiatr dolądowy który spiętrza wodę w Motławie, Martwej Wiśle czy Wiśle.

Wrak w Łaszce

Wrak w Łaszce. Fiord Łaszka to naturalny głęboki port w Zatoce Zalewu Wiślanego, do której uchodzi Szkarpawa. Zupełne odludzie, cisza i spokój. Więcej o Łaszce i o tym jak do niej trafić napiszemy wkrótce. Niestety, podczas naszej ostatniej wizyty jesienią 2018 natknęliśmy się na ten smutny obrazek - dogorywający żywota wrak jachtu motorowego.

Oznakowanie nawigacyjne Zalewu Wiślanego mapa informacyjna w wersji polskiej i angielskiej wydana dzięki wsparciu South Coast Baltic

Dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu South Coast Baltic wydrukowaliśmy mapę ze schematem oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego. Na mapie zaznaczone są rówież różnego rodzaju ważne informacje pomocne w pływaniu potym akwenie. Na rewersie mapy znajduje się z kolei skondensowane vademecum zalewowego żeglowania, istotne dane, namiary, telefony i inne dane. Mapę opracował i przygotował miłośnik i promotor szlaków wodnych regionu, a przy okazji redaktor naczelny naszego portalu - Piotr Salecki

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną - wizualizacja etapów budowy

Prace przy budowie Kanału Zatoka-Zalew przez Mierzeję Wiślaną trwają od przeszło dwóch lat. Do tej pory były to działania głównie w sferze planistycznej, dokumentacyjnej. Prace budowlane rozpoczną się w czwartym kwartale 2018 roku i potrwają do 2022 roku. W artykule film pokazujący wszystkie etapy budowy

Wkrótce otwarcie nowego mostu zwodzonego na Martwej Wiśle w Sobieszewie

Most zwodzony przez Martwą Wisłę w Sobieszewie jest obiektem wyczekiwanym przez wodniaków i mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Most pontonowy utrudniał swobodną żeglugę a dla kierowców stanowił "wąskie gardło". Stary most pontonowy zostanie prawdopodobnie zezłomowany, gdyż nie ma zainteresowanych jego eksploatacją na innej drodze wodnej (konieczny byłby bardzo kosztowny remont).

20-22 listopada w Szczecinie szkolenie operatorów marin w ramach projektu South Coast Baltic

Warto uczestniczyć w szkoleniu operatorów marin, organizowanym jesienią w Szczecinie w ramach projektu South Coast Baltic. W szkoleniu wezmą również udział operatorzy portów i przystani Pętli Żuławskiej.


Foldery przystani Pętli Żuławskiej wydrukowane dzięki udziałowi w programie South Coast Baltic

Dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu South Coast Baltic wydrukowaliśmy kilkanaście informatorów prezentujących otoczenie i okolice portów i przystani Pętli Żuławskiej.   



Pochylnie czynne do 7 października

RZGW Gdańsk przedłuża sezon na Kanale Elbląskim. Pochylnie będą czynne do 7 października.






Utrudnienia w żegludze na Nogacie i Wiśle - komunikat RZGW

RZGW Gdańsk ostrzega przed niskim stanem wody na Nogacie od kilometra 23 do 38 (pomiędzy śluzami Rakowiec i Michałowo), co może utrudnić żeglugę jednostkom o zanurzeniu powyżej jednego metra. Z kolei głębokości na przemiałach na Wiśle od 667 do 771 km wynoszą zaledwie czterdzieści centymetrów. Na Nogacie, a także na odcinkach Szkarpawy, Wisły Królewieckiej żeglugę utrudnia salwinia - pływająca roślinność wodna, która tworzy gęste zielone dywany.

31 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

W biuletynie między innymi: o rejsie South Coast Baltic z Pętli Żuławskiej do Kaliningradu i Kłajpedy, regatach o Błękitną Wstęgę Zalewu Wiślanego, rejsie przyjaźni gmin Zatoki Puckiej i powiatu nowodworskiego na klasycznych kaszubskich łodziach "Pomeranka".


15 września 2018 w porcie Pętli Żuławskiej w Kątach Rybackich - inscenizacja bitwy nad Zalewem Wiślanym, regaty, atrakcie na lądzie i na wodzie

Rejs promocyjny statkiem Elwinga z Rybiny do Kątów Rybackich

Rejs odbył się w ramach Międzynarodowego Spotkania Partnerów projektu South Coast Baltic, przygotowanego przez partnera projektu Pętlę Żuławską sp. z o.o.   



Krynica Morska - nowa galeria zdjęć

Niekwestionowana stolica żeglarska Zalewu. Czyste, morskie plaże, rozwinięte zaplecze handlowe, gastronomiczne, hotelowe. Atrakcją oferującą panoramiczny widok na Zalew Wiślany jest Latarnia Morska. Podczas odwiedzin w Krynicy powstała nowa galeria zdjęć.



Poduszkowiec Straży Granicznej we Fromborku - galeria zdjęć

Poduszkowce Straży Granicznej to mobilne jednostki mogące pełnić służbę cały rok. Żeglarze jednak nie lubią tych monstrów. Falowanie, pióropusze piany, duża szerokość która utrudnia lub wręcz uniemożliwia mijanie w kanale portowym, sprawiają, że wodniakom najprzyjemniej ogląda się poduszkowiec z brzegu lub... na zdjęciach.

Nowa galeria zdjęć - Frombork

to największe miasto portowe na południowym brzegu Zalewu. Morskie przejście graniczne dla jachtów płynących do Kaliningradu. Kopernik, Katedra, Planetarium, to słowa – klucze.





Książka dla dzieci i młodzieży o rejsie na Zalewie Wiślanym

"Order Róży Wiatrów" Izabelli Trojanowskiej przedstawia Zalew Wiślany lat sześćdziesiątych z perspektywy rejsu żeglarskiego oczami dzieci i dorosłych. To doskonała lektura dla dzieci i dorosłych, zwłaszcza przed planowanym rejsem po wodach Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego, która pokazuje żeglarstwo jako fascynującą alternatywę dla wypoczynku na lądzie, dostępną dla każdego, kto tylko zechce spróbować i chce nauczyć się żeglować.



Koniec ŁEB-19

Kuter ŁEB-19 został sprowadzony do Elbląga z Łeby przez Fundację Kingston. Po remoncie miał być centrum szkoleniowym dla młodzieży. Z planów nic nie wyszło a kuter latami stał przy kei przystani Bryza.




Hangar JachtKlubu Elbląg po generalnym remoncie

JachtKlub Elbląg to jeden klubów o pięknej tradycji i historii  w rejonie Pętli Żuławskiej. JK Elbląg zarządza portem Pętli Żuławskiej w Elblągu, ma tutaj również swoją siedzibę i zaplecze. Częścią tego zaplecza technicznego jest hangar klubowy (na zdjęciu przed remontem), wykorzystywany do zimowania i remontów jachtów który po generalnym remoncie został  w dniu 8 września 2018 ponownie oddany do użytkowania członkom klubu.

Tajemnicze budowle nad Nogatem

to nie opuszczona baza wojskowa a Stacja Uzdatniania Wody Centralnego Wodociągu Żuławskiego w Letnikach/Ząbrowie na 35 kilometrze Nogatu. W tym samym miejscu zlokalizowana jest również niewielka przystań wędkarska.




Spotkania na szlaku Pętli Żuławskiej - nowa galeria zdjęć

Najbardziej sympatyczną częścią rejsów i wypraw Pętlą Żuławską, podczas których aktualizuję materiały dotyczące szlaków wodnych, wykonuję zdjęcia, zbieram informacje dotyczące wprowadzenia koniecznych zmian są spokania na szlaku Pętli Żuławskiej z wodniakami. Tak powstała stale uzupełniana galeria z takich spotkań w sezonie 2018.


Nowa galeria zdjęć - Tolkmicko

Tolkmicko to jeden z największych portów nad Zalewem Wiślanym. Jest tu również marina Pętli Żuławskiej. W porcie w ostatnich latach przeprowadzono liczne modernizacje i przebudowy.




Budowa mostu zwodzonego w Sobieszewie - wrześniowe ograniczenia w żegludze

RZGW w komunikacie nr 30 informuje o kolejnych ograniczeniach żeglugowych związanych z budową mostu zwodzonego w Sobieszewie.


Spotkania na szlaku Pętli Żuławskiej - załoga Klementynki w Rybinie

Rybina to węzeł szlaków wodnych na Pętli Żuławskiej. Spotkaliśmy tam sympatyczną załogę motorówki "Klementynka" wraz z czworonożnym załogantem.





Zimowanie jachtów w porcie Pętli Żuławskiej w Kątach Rybackich

Spółka Pętla Żuławska zaprasza właścicieli jachtów do zimowania w porcie w Kątach Rybackich. Do zimowania jednostek przeznaczony jest duży utwardzony, ogrodzony i monitorowany plac parkingowy.





Subskrybuje zawartość