Trzeci Zlot Żeglarski South Coast Baltic

Trzeci zlot żeglarski SOUTH COAST BALTIC odbył się w dniach 23-29 czerwca 2018 r. Trasa rejsu prowadziła z Gdańska przez Kaliningrad do Kłajpedy. Czerwiec to miesiąc z najdłuższymi dniami w roku w tym regionie Bałtyku. Słońce świeci tu już wczesnym rankiem.
 



Trzeci zlot żeglarski SOUTH COAST BALTIC odbył się w dniach 23-29 czerwca 2018 r. Trasa rejsu prowadziła z Gdańska przez Kaliningrad do Kłajpedy. Czerwiec to miesiąc z najdłuższymi dniami w roku w tym regionie Bałtyku. Słońce świeci tu już wczesnym rankiem.

I właśnie wczesnym rankiem 24 czerwca 2018 r. dwadzieścia dwie łodzie międzynarodowego rajdu żeglarskiego
SOUTH COAST BALTIC minęły nową zwodzoną kładkę nad Motławą i opuściły port w Gdańsku. Międzynarodowa flotylla rozpoczęła rejs w Gdańsku a jego koniec zaplanowany jest w  Kłajpedzie.

Jacht uczestniczący w Zlocie wypływa z Mariny Gdańsk. W tle Sołdek i Rybackie Pobrzeże.

Po około 3 milach morskich jachty mijają Westerplatte i docierają do otwartego morza. Flotylla szybko się rozpierzcha. Każda z uczestniczących łodzi ma inne parametry i możliwości żeglugi po morzu. Większość dociera do Bałtijska, portu odprawy granicznej po stronie rosyjskiej, wczesnym popołudniem. Rosyjscy celnicy są w nastroju Pucharu Świata i odprawa celna i graniczna trwa króko - zajmuje około 30 minut. Sprawdzane sa listy załogi, paszporty i wizy lub identyfikatory kibica (dla tych, którzy mają bilet na mecz Pucharu Świata). Do Kaliningradu jachty płyną na silnikach kanałem morskim. Po około 14 milach morskich marina Wzmorie z około 70 miejscami do cumowania w jednej z wielu zatok kanałowych. Jest to pierwszy port, do którego mogą zawinąć żeglarze. Chociaż znajduje się w pewnym oddaleniu od Kaliningradu, można stąd dojechać do miasta.

Dla jachtów zlotu zostało zarezerwowane specjalne miejsce przed Muzeum Wszechoceanu. Aby jachty tam dopłynęły musi podnieść się most zwodzony. Jest podnoszony poziomo w górę a operacja ta jest wykonywana wyjątkowo rzadko, dlatego przygląda się temu wielu mieszkańców Kaliningradu. Po podniesieniu mostu prześwit wynosi 17,90 m, więc niektóre jachty z wyższymi masztami cumują w innym miejscu.

Podniesione przęsło mostu w Kaliningradzie

Jachty zlotu cumują w Kaliningradzie w samym środku gorączki Pucharu Świata. Miasto jest miejscem Mistrzostw Świata. Miasto i Rosja starają się zaprezentować z jak najlepszej strony, jako uprzejmy i pomocny gospodarz. Następnego ranka o godzinie trzeciej most ponownie się podnosi. Tym razem , po odprawie granicznej flotylla kieruje się na północ, północny-wschód do Kłajpedy. Dystans wynosi 90 mil morskich. Jachty zlotu dopływają o północy do klubu żeglarskiego Smiltynė na północnym krańcu Mierzei Kurońskiej na Litwie, naprzeciwko centrum Kłajpedy.

Załogi zwiedzają Kłajpedę i Mierzeję Kurońską. W dużej mierze nietknięty krajobraz charakteryzuje się rozległymi rezerwatami ptaków, idyllicznymi wioskami i przede wszystkim ogromnymi wydmami. Fragment Mierzei został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W spokojnym nadmorskim kurorcie Nida z niewielkim starym miastem i zaledwie cztery kilometry od granicy z Rosją kończy się Zlot 2018.

W ciągu kilku dni rozwinęło się poczucie wspólnoty z ludźmi, których łączy jedna pasja: żeglarstwo. Zlot w tej formule odbywa się co dwa lata. Trzeci zlot został sfinansowany z inicjatywy marketingowej SOUTH COAST BALTIC z funduszy UE programu Interreg na lata 2014-2010. Następny Zlot planowany jest na rok 2020. W roku 2019 od 10 do 18 sierpnia planowany jest także rejs Bornholm-Westpommern. Szczegółowy program zostanie zaprezentowany na stoisku SOUTH COAST BALTIC podczas targów żeglarskich w Düsseldorfie w 2019 roku.
opr ed


  • Więcej o udziale Pętli Żuławskiej w programie South Coast Baltic tutaj tutaj


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź